Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici 24. maja proslavljaju praznik Svetog Ćirila i Metodija, koji je u crkvenom kalendaru obeležen crvenim slovom.
Pošto ove godine pada u sredu, svaki vernik bi na ovaj praznik trebalo da posti. Takođe, sve poslove po kući trebalo bi da ostavite za drugi dan, jer se na ovaj praznik ne pere, ne šije, niti se rade bilo kakvi teži poslovi.
Ćirilo i Metodije su bili grčka braća iz Soluna, koji su širili pismenost i hrišćanstvo među nepismenim Slovenima u Velikomoravskoj kneževini i Panoniji.
Svojim radom oni su pomagali kulturni napredak Slovena zbog čega su ostali upamćeni kao “slovenski apostoli”.
Prevodom liturgijskih i biblijskih knjiga, Ćirilo i Metodije su udarili temelje slovenskoj pismenosti. Njihovi učenici Kliment i Naum su sastavili pismo Ćirilicu.
Kod Rusa, Ukrajinaca, Bugara, Makedonaca, Slovaka i Čeha dan svetih Ćirila i Metodija je kulturni Dan slovenske pismenosti i kulture. (NASTAVAK NA SLEDECOJ STRANI BROJ 2)
Ako ste student, takođe, postoji jedna stvar koju valja da uradite ako želite da cele godine polažete ispite
Narodna verovanja kažu ne valja prati veš, usisavati po kući, niti raditi bilo kakve teške poslove. Dobro je na današnji dan deca da čitaju knjige, kako bi dobro učili tokom cele godine. Ako ste student, i za vas važi ovo.
Ova dva brata rođena su u Solunu, u kući znamenitih i bogatih roditelja. Stariji brat Metodije proveo je kao oficir deset godina među Slovenima (makedonskim) i tako naučio slovenski jezik.
Po povratku u Grčku zamonašio se, a malo posle toga pridružio mu se i mlađi brat Ćirilo (Konstantin). Kada je hazarski car Kagan tražio od cara Mihaila propovednike hrišćanstva, car mu je poslao braću Ćirila i Metodija.
Oni su ubedili prvo Kagana, a zatim i mnogo naroda preveli u hrišćanstvo. Po povratku u Carigrad sastavili su slovensku azbuku od 38 slova i počeli da prevode crkvene knjige sa grčkog na slovenski.
Na poziv kneza Rastislava otišli su u Moraviju da šire Hristovu veru, a umnožene crkvene knjige podelili su sveštenicima da uče omladinu. Vizantijski misionari otišli su i u Srbiju, koja je hrišćanstvo prihvatila u drugoj polovini IX veka, oko 867-874. godine. (NASTAVAK NA SLEDECOJ STRANI BROJ 3)
Srbija je, takođe, ležala na granici između Istočnog i Zapadnog hrišćanstva, ali je posle perioda neodlučnosti sledila primer Bugarske a ne Moravske, i došla je pod okrilje Carigrada.
I ovde su uvedene slovenske bogoslužbene knjige, a razvila se i slovensko–vizantijska kultura. Srpska crkva dobila je delimičnu samostalnost pod Svetim Savom (1176-1235), najvećim srpskim nacionalnim svetiteljem, koji je 1219. godine u Nikeji posvećen za arhiepiskopa Srbije.
Godine 1346. proglašena je Srpska patrijaršija koju je Carigradska crkva priznala 1375. godine. Na papin poziv stigli su u Rim, gde se Ćirilo razboleo i umro 14. februara 869. godine.
Metodije se potom vratio u Moraviju i nastavio sa širenjem vere među Slovenima sve do upokojenja 6. aprila 885. godine.
Njegovo delo nastavili su njegovi učenici sa Svetim Klimentom kao episkopom na čelu. Prešli su Dunav i stigli na jug, u Makedoniju (Ohrid) i tu produžili započeti posao braće Ćirila i Metodija. (NASTAVAK NA SLEDECOJ STRANI BROJ 4)
Nazivaju se još i ravnoapostolnim svetiteljima.
Večeras i sutra obavezno izgovorite ovu molitvu
MOLITVA SVETOM ĆIRILU I METODU
U svetosti i pravdi služili su Gospodinu u sve dane svoje, stoga ih je Gospodin Bog Izraelov zaodjenuo odjećom slave. Amen.
Narodi slave Mudr svetaca.
A Crkva naviješta hvalu njihovu.
Pomolimo se. Svemogući vječni Bože, koji si dao, da slavenski narodi po tvojim blaženim ispovjedaocima i biskupima Ćirilu i Metodu dođu do spoznaje tvoga Imena, daj, pogledaj na bezbrojne nevolje, za koje molimo, da prispijemo u društvo onih, čiji blagdan slavimo. Po Kristu Gospodinu našem. Amen.